









Rozpísaná Veta
Projekt sa pozerá na šperk ako na objekt, ktorý existuje súčasne vo viacerých rovinách alebo polohách - nielen ako samotný šperk ale aj šperk ako súčasť kompozície a šperk ako forma záznamu. Pre tieto účely je k šperku vytváraný objekt - séria objektov - ktoré budú platformou pre ich umiestnenie a kompozíciu.
Inšpiráciou pre tento proces sú zaniknuté momenty v priebehu tvorby, štádiá, fázy, dočasné podoby, ktoré sa často nepremietnu v dokončenom diele. Ich krátkodobá existencia je však esenciálna v ceste k štádiu, ktoré je autorka ochotná považovať za dokončené dielo. Je to minimálne predpoklad, ktorý by poháňal experiment zakomponovaný v tomto projekte.
Projekt je tak šperkom a zároveň dokumentáciou pokusov o zápis jeho foriem.
Výsledný objekt je sčasti skulptúra, sčasti šperk. V každom prípade kompozit, ktorého jednotlivé časti koexistujú v podobe celkovej kompozície a zároveň má každý prvok (šperk) aj svoju individuálnu povahu, pokiaľ je z kompozície odňatý. Výsledok je kompozit, metafora vety, obsahujúci hotový šperk aj jeho paralelné štádiá ako zápis procesu.
Vytvorená kolekcia tak predstavuje kompozíciu, ktorá predpokladá svoje ďalšie pokračovanie – dôležitý je teda nielen priestor, ktorý séria šperkov už obsadila, ale aj priestor, ktorý by ešte obsadiť mohla – trajektória budúcej kompozície.
Výsledná kompozícia tak nie je konečná, ale ponecháva priestor pre doplnenie alebo rozšírenie a vystavená kompozícia sa stáva akýmsi predpisom, manifestom pre ďalšie budúce prvky. Pracuje s objemom alebo jeho absenciou, s reliéfom, s mierkou a uhlom pohľadu/pozorovania hotovej sekvencie, pokiaľ sa jedná o kompozíciu celku a skladbu jednotlivých prvkov.
Materiál šperku je mosadz v kombinácii s betónovými zmesami, hlinou. Hlina bola vo veľkej miere používaná hlavne vo fázach prípravy konceptov, ktoré sú spolu s ďalším obrazovým materiálom sprevádzajúcim a dopĺňajúcim projekt dostupné na webových odkazoch projektu.
Projekt je spoluprácou šperkárky Evy Gacho a architekta Marcela Gacha a štúdia RANDVATRI, v ktorom obaja pôsobia.





Hlinené experimenty, ktoré sprevádzali projekt
Niektoré postupy, ktoré boli súčasťou prípravy prototypov, boli priebežne fotené alebo digitalizované pomocou fotogrametrie a neskôr spracované ako dodatočný vizuálny materiál, ako podklad pre ďalšie rozvinutie konceptov vzniknutých počas práce na šperku.